آمده ام باز، که این دفتر کنم باز


 

1. پیرمرد سیه­ چرده در حال جابجا کردن اسباب و وسایل اندک و باقیمانده­ اش است. از کنارش می­ گذریم و به زبان آذری به او خسته نباشید می­ گوییم. او دیگر ما را می­ شناسد، چرا که چند ماهی است هرچند وقت یکبار، برای سرکشی به روستای­شان، رفت آمد داریم. به زبان فارسی و به لهجه آذری غلیظ جواب­مان را می­ دهد و ما را به چای دعوت می­ کند. اولین باری که او را دیدیم حدود دو ماه پیش بود، یعنی تقریبا یک هفته پس از زلزله.

2. اواخر رمضان سال گذشته بود، به تقویم خودمان می­ شود مرداد ماه 91، که زلزله نه فقط منطقه ارسباران، که قلب همه ایرانیان را لرزاند. خطه آذربایجان لرزید. بنا به تخصص و شغل­ مان و مهم­تر از همه اینها، وظیفه انسانی­ مان، بلافاصله به منطقه زلزله­ زده رهسپار شدیم. وظیفه ما، بگذارید بهتر بگویم، وظیفه قانونی بنیاد مسکن، برپاکردن سرپناه برای آسیب­ دیدگان است.

3. دو ماهی است که در منطقه مستقر هستیم. حسابی سرگرم بازسازی شده­ ایم و دل­ مشغولی­ مان شده است ساخت خانه­ های تخریب شده. همین موضوع سبب شده است تا از فضای مجازی و وبگردی و خبرخوانی روزانه، برویم به سراغ فضای واقعی و روستا به روستا گردی. مدتی است که نه ایمیل چک می­کنم و نه در وب­سایتم مطلب می نویسم. ایراد از در دسترس نبودن اینترنت و انلاین نبودن، نیست؛ ایراد از نداشتن لپ تاپ و دسک­تاپ و کامپیوتر هم نیست؛ ایراد از نداشتن وقت آزاد برای وب­گردی و وب­چرخی هم نیست؛ بلکه ایراد از فکر مشوش و دل مشغول ما است که گره خورده به نگاه­ های پر از غم آسیب­ دیدگان.

 4. در همین ایام، موعد تمدید هاست سایت­مان فرا رسیده است و ما از آن غافلیم. شرکت مربوطه هرچه پیغام و پسغام ایمیلی داده، پاسخی از سوی ما دریافت نکرده است. رسم است که اگر تا ده روز پس از اتمام دوره هاست، اقدامی برای تمدید صورت نگیرد، اطلاعات ذخیره شده یا به قول اهل فن، اطلاعات سیو شده را از بین می­ برند و پاک می­ کنند و همه چیز صفر می­ شود. اینگونه شد که سایت­مان با سابقه قریب به پنج ساله­اش از روزگار دنیای مجازی محو شد.  

5. حالا پس از حدود 10 ماه غیبت، در روز اول ماه مبارک رمضان، مجدداً به دنیای مجازی بازگشتیم و فاصله خود را با شما به حداقل رساندیم، به اندازه یک کلیک. پس نظر و پیشنهاد خود را در راستای بهتر شدن سایت، از ما دریغ مدار.

                                                                                                      آمده ام باز که این دفتر کنم باز

                                                                                                                               یاحق

 

1392/04/19