✍️چند نکته در باب #کرونا ....

۱- همه کارشناسان #مدیریت_بحران متفق‌القول بر این باورند که #بحران پدیده‌ ایست که ساختارهای اجتماعی را بهم خواهد ریخت، اما هیچگاه آنها را نابود نخواهد کرد. حال اینکه یک جامعه در چه زمانی از این بهم ریختگی خارج بشود، موضوعی است که به فاکتور #تاب_آوری اجتماعی آن برمی‌گردد.

 ۲- قعطاً مدت زمانیکه جامعه ایرانی به شرایط نرمال و عادی باز می‌گردد با جامعه چینی، ایتالیایی، ترکی و ... متفاوت است.

 ۳- فلذا اگرچه شرایط کشور از حالت عادی خارج شده است اما به نظرم ایران به دلایل مختلف از جمله تجربه‌های سخت‌تری چون گذر از طولانی‌ترین جنگ قرن گذشته (دوره دفاع مقدس)، گذر از سخت‌ترین #تحریم های تاریخ، عبور از سنگین‌ترین فشارهای بین‌المللی و تجربه بحران‌های متنوع طبیعی همچون #زلزله #بم ، زلزله سال ۱۳۶۹ رودبار ، سیل سهمگین سال ۱۳۹۸ و بسیاری موارد مشابه، دارای تاب‌آوری مناسب‌تری نسبت به سایر کشورهاست و به همین دلیل نه تنها سرعت عبورمان از #کرونا بیشتر و بهتر است بلکه زمان بازتوانی و بازگشت‌مان به شرایط عادی، با سرعت بیشتری نسبت به سایر کشورها رخ خواهد داد.

 ۴- نکته آخر آنکه کلمه بحران در زمان چینی ترکیبی از دو کلید واژه «تهدید» و «فرصت» است. یعنی همیشه در دل بحران‌ها، بیش از آنکه تهدید نهفته باشد، فرصت‌های بیشماری پنهان شده است، مهم نحوه نگریستن و مواجهه با آن پدیده است که می‌تواند یک جامعه را با دیگران متمایز کند و تاریخ نشان داده است که عمدتاً ایرانیان نه تنها از گردنه‌ی بحران‌ها عبور کرده‌اند بلکه از فرصت‌سازی هم کرده‌اند.

ان شاء الله اینگونه خواهد بود.

 #کرونا_را_شکست_میدهیم

#مدیریت_بحران #آینده_پژوهی

1398/12/25