آثار، برکات و دستاوردهای انقلاب اسلامی در اندیشه امام و رهبری

انقلاب یک حادثه در تاریخ ایران فقط نبود؛ این یک حادثه در تاریخ جهان و در تاریخ بشریت بود. انقلاب اسلامى آمد تحولات عمده‌اى را در این کشور به وجود آورد؛ سلطنت را تبدیل کرد به حکومت مردم، مردم‌سالارى؛ وابستگى را تبدیل کرد به استقلال؛ عقب‌ماندگى تاریخىِ مزمن را تبدیل کرد به پیشرفت، تحقیرشدگى را تبدیل کرد به اعتماد به نفس و احساس عزت[1]. انقلاب این حالت تسلیم‌پذیری را به حالت اقتدار و ایستادگی تبدیل کرد؛ آن وابستگی را به استقلال کامل سیاسی تبدیل کرد؛ آن حقارت را به عزت تبدیل کرد؛ آن حکومت مطلقه‌ی موروثیِ غیرمنطقیِ بی‌مبنا (سلطنت) را به حکومت مردم و مردم‌سالاری دینی تبدیل کرد. انقلاب بکل پایه‌های ویرانگر انسانی را که ارزشهای انسانی را ویران می‌کرد و در داخل کشور به وسیله‌ی رژیم طاغوت در طول سالهای متمادی بنا گذاشته شده بود، ویران کرد؛ پایه‌های جدیدی ساخت که هویت جدیدی برای کشور به وجود آورد[2].

در انقلاب، در دفاع مقدس، در آزمونهای گوناگون، ملت ایران به خوبی امتحان خود را پس داده است. به همان مقدار که کار انجام داده است، به همان مقدار که حرکت کرده است، خدای متعال به آنان دستاورد عطا کرده است. البته دستاوردها خیلی بزرگ است: «من جاء بالحسنة فله عشر امثالها». ده برابر تلاش، خدای متعال عطا کرده است[3].

دستاوردهای کلان :

1-    روحیۀ خودباوری و اعتماد به نفس: قبل از انقلاب، تکیه‌ی علم و فناوری کشور به طور کامل به غرب بود. بارها گفته‌ام؛ بعضی از قطعات هواپیماهای نظامی ما را که خراب شده بود، سائیده شده بود، بنا بود اصلاح شود، اجازه نمیدادند مهندسین داخلی نیروی هوائی این قطعه را باز کنند، ببینند چی هست، چه برسد به اینکه به فکر درست کردنش بیفتند. قطعه را میگذاشتند توی هواپیما، می‌بردند آمریکا، یکی به جایش میآوردند؛ یا اگر بنا بود اصلاحش کنند، اصلاحش میکردند. صنعتی که وجود داشت، صنعت مونتاژ محض بود، بدون هیچ ابتکاری. بعد از انقلاب، خودباوری علمی و اعتماد به نفس ملی به وجود آمد؛ حضور این همه دانشمند، دانشمندان برجسته و بزرگ، در رشته‌های مختلف، مشاهده شد. امروز ما دانشمندانی در داخل کشور داریم که در سطح جهان، شبیه آنها و نظیر آنها قابل شمارشند؛ تعداد معدودی هستند. دانشمندان ما پیش رفتند؛ غالباً هم جوان[4]. خودباوری که در مقابل غرب‌باوری قرار دارد، باید در میان کودکان و جوانان گسترش یابد و از وظایف مهم آموزش و پرورش و آموزش عالی، تزریق روحیه‌ی خودباوری است[5].

2-    احیای روحیه مقاومت و استقامت و استکبارستیزی:  امروز نبرد جمهوری اسلامی با استکبار - که با انقلاب آغاز شد و همچنان با قوّت ادامه دارد - همان نبرد پیغمبران با طواغیت زمان، با شیاطین انس و جن است[6]. معنای استکبارستیزی دشمنی کردن با دولتهای دنیا نیست، معنایش دشمنی کردن با استکبار است. استکبار- از هر دولتی و از هر نظامی سر بزند- آفتِ برای بشریت است. البته امروز امریکا و صهیونیزم مظهر استکبارند؛ لیکن هرجا، هرکس، هر دولتی و هر مجموعه‏ای که نسبت به دیگران استکبار بورزند، آفتی در جامعه‏ی بشری و در نظام زندگی انسان به وجود می‏آورند. ستیزه‏ی با این حالت هم یک حالت مطلوب اسلامی است. این هم یکی از خصوصیات این مجموعه است که خوشبختانه برجسته است.[7]  مبارزه‌ی با استکبار تعطیل‌پذیر نیست، تکلیفش کاملاً روشن است و خودتان را آماده کنید برای ادامه‌ی مبارزه‌ی با استکبار[8].

3-   تحول معنوی و فرهنگی: یکی از برکات این نهضت، قضیه تحول روحی جامعه است، این تحول روحی که در ایران پیدا شده است و این نهضت توانست این تحول روحی را ایجاد کند به خواست خدای تبارک و تعالی؛ و این از کوتاه کردن دست اجانبی­ها و دست خیانت‌کارها، اهمیتش بیش‌تر است. این تحولات روحی به این زودی برای یک شخصیت هم حاصل نمی‌شود تا برسد به سرتاسر یک کشور[9]. الحمدلله تحول بزرگی در ملت ما پدید آمده است و این جوان‌ها که به عشرتکده‌ها و فساد و فحشا کشیده می‌شدند، الان به جبهه‌ها رفته و برای اسلام و مملکت پیروزی و افتخار می‌آفرینند و ما در برابر آنان مسئولیم. هیچ انقلابی تاکنون صورت نگرفته است که دو سه سال این‌قدر نتیجه داده باشد[10]. ما اگر فایده‌ای از این جمهوری اسلامی نداشتیم، الا همین حضور ملت با همه قشرها در صحنه و نظارت همه قشرها در امور همه، این یک معجزه‌ای است که جای دیگر من گمان ندارم تحقق پیدا کرده باشد و این یک هدیه الهی است که بدون این‌که دست‌های بشر در آن دخالت داشته باشند، خدای تبارک و تعالی به ما اعطا فرموده است[11].

دستاوردهای خرد

1-   دستاوردهای سیاسی داخلی:

1.1. سقوط نظام چپاولگر و وابسته: برکات این نهضت زیاد بود. بزرگترین برکات، شکستن سد بزرگ شاهنشاهی و راندن دردها و چپاولگران از مملکت و قطع ایادی شرک و نفاق و قطع ایادی چپاولگران و نفت‌خواران بوده. اینها برکاتی بود که به ما تا کنون رسیده است. امیدوارم انشاءالله که ما اگر هیچ پیروزی پیدا نکرده بودیم الا رفتن این طایفه، این سلسله، کافی بود برایمان[12]. امروز ایران اسلامی به برکت ایمان قوی و تعهد به اسلام و تحول عظیمی که در اقشار مختلفه حاصل شده است، دست شرق و غرب و انگل‌های منحرف را از کشور خود کوتاه و به هیچ قدرتی اجازه نمی‌دهد کوچکترین دخالتی در کشور اسلامی ایران نمایند[13].

1.2. به وجود آمدن آزادی واقعی: نعمت آزادی بالاترین نعمتی است که بشر دارد، شما فاقد بودید این نعمت را نمی‌توانستید یک کلمه حرف بزنید، نمی‌توانستید اینجا با هم جمع شوید. خدا به شما نعمت آزادی را داده و شما را در امتحان این آزادی قرار داده که ببیند که شما با این آزادی چه می‌کنید[14]. مردم در انتخابات آزادند و احتیاج به قیم ندارند و هیچ فرد و یا گروه و یا دسته‌ای حق تحمیل فرد و یا افرادی را به مردم ندارند[15].

آزادی که الان برای ملت ما هست، برای زن، برای مرد، برای نویسنده‌ها، این آزادی، آزادی است در کلیه اموری که این امور به نفع خود شما هست. شما آزادید بروید بیرون مطالب خودتان را بگویید، انتقاد از دولت بکنید، انتقاد از هرکس که پایش را کج گذاشت بکنید، هیچ کسی نیست که به شما بگوید چرا[16].

1.3. استقلال کشور: امروز ایران اسلامی به برکت ایمان قوی و تعهد به اسلام و تحول عظیمی که در اقشار مختلفه حاصل شده است، دست شرق و غرب و انگل‌های منحرف را از کشور خود کوتاه و به هیچ قدرتی اجازه نمی‌دهد کوچکترین دخالتی در کشور اسلامی ایران نمایند[17]. الان کشور شما با آن وقت چقدر فرق دارد، آن وقت همه این بودند که مستشاران بیایند چه بکنند، کارخانه‌های ما دست مستشارها بود. ارتشمان دست آنها بود. همه چیزمان دست آنها بود. امروز شما بحمدالله خودتان هستید، ایستادید روی پایتان در مقابل آمریکا، شوروی نمی‌دانم سایر جاها. می‌گویید که ما اصلاً هیچ کاری به کسی نداریم[18].

1.4. ایجاد حکومتی اسلامی و مردم­سالار: گام نخست در برقراری حکومت اسلامی، تکمیل ساختار حکومت و ارکان آن است که به بهترین و بی‌سابقه‌ترین شکل انجام شد[19]. لیکن گام بعدی و البته همیشه مستمر، تلاش خستگی‌ناپذیر برای پیاده کردن محتوای آنکه اجرای همه احکام اسلامی و رنگ اسلامی به خود گرفتن همه اشخاص و امور در کشور است؛ گامی که مقداری از آن طی شده و هنوز بسیاری از آن باقی مانده است: در نیمه راه هستیم الان، بیشتر راه مانده است[20].
از برکات نهضت است، برکات اسلام است که همه نهادهایشان اسلامی و مردمی است[21]. کار از دست قلدرها به دست ملت افتاده است، آنهایی که از خود ملت‌اند[22]. مثل ملت ما ایران و مجلس ایران و دولت ایران و رئیس‌جمهور ایران و شورای قضائی ایران و شورای نگهبان ایران و این‌ها همه و ملت ایران از صدر تاریخ اسلام تا حالا نبوده![23] بعضی تحولاتی که بعد از انقلاب در ایران پیدا شد، این تحولات بود که ما را به مسائلی که تاکنون رسیده‌ایم رسانده است و منجمله از تحولات این هماهنگی ملت با دولت است، این در رأس شاید سایر تحولات باشد[24].

2-   دستاوردهای سیاسی بین المللی:

2.1. استکبار ستیزی و شکست هیمنه استکبار: شما بدانید که این نهضت ملی ایران، این عظمت قدرت‌های بزرگ با تبلیغات تحمیل کرده بودند در دِماغ‌ها که اصلاً نمی‌شود با انگلستان درافتاد، حالا هم دیگر اصلاً با آمریکا نمی‌شود دیگر درافتاد،‌ این عظمت را شکست. شما ثابت کردید که نه، می‌شود! می‌شود با آمریکا هم طرف شد می‌شود که لانه جاسوسی آمریکا هم تصرف کرد، می‌شود جاسوس‌های آمریکایی را هم گرفت و نگه داشت و حفظ کرد. شما این را ثابت کردید به دنیا. آن عظمتی که از آنها به واسطه تبلیغات زیادی که داشتند، در دنیا سایه افکنده بود که ابرقدرت است و کسی حق حرف زدن ندارد، آن شکست[25].

2.2. پیشواشدن برای سایر مستضعفان جهان: خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است درهم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملت‌های مستضعف نمود.[26]

 

2.3. بیدارشدن مسلمان و مظلومان: الحمدالله در این نهضت این پیروزی حاصل شد برای مسلمان‌ها که همه بیدار شدند و همه با هم انسجام پیدا کردند. پیوند پیدا کردند.[27] اکنون مردم فسطین به چه آرمانی تکیه کرده‌اند که بی‌محابا و با دست خالی در برابر حملات وحشیانه صهیونیست‌ها مقاومت می‌کنند... شکی نیست که این آوای الله‌اکبر است. این همان فریاد ملت ماست که در ایران شاه را و در بیت‌المقدس غاصبین را به نومیدی کشاند... آری فلسطینی راه گم کرده خود را از راه برائت ما یافت و دیدیم که در این مبارزه چطور حصارهای آهنین فرو ریخت و چگونه خون بر شمشیر بر کفر و فریاد بر گلوله پیروز شد و چطور خواب بنی‌اسرائیل در تصرف از نیل تا فرات آشفته گشت[28].

2.4. احیاء روحیه دفاع از مظلومان جهان: ما اعلام می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران برای همیشه حامی و پناهگاه مسلمانان آزاده جهان است و کشور ایران به عنوان یک دژ نظامی و آسیب‌ناپذیر نیاز سربازان اسلام را تأمین و آنان را به مبانی عقیدتی و تربیتی اسلام و همچنین به اصول و روش‌های مبارزه علیه نظام‌های کفر و شرک آشنا می‌سازد[29]. ما باید از مستضعفین جهان پشتیبانی کنیم. ما باید در صدور انقلابمان به جهان کوشش کنیم و تفکر اینکه ما انقلابمان را صادر نمی‌کنیم کنار بگذاریم، زیرا اسلام بین کشورهای مسلمان فرقی قائل نمی‌باشد و پشتیبان تمام مستضعفین جهان است... من بار دیگر پشتیبانی خودم را از تمام نهضت‌ها و جبهه‌ها و گروه‌های که برای رهایی از چنگال ابرقدرت‌های چپ و راست می‌جنگند اعلام می‌کنم[30].

هر جائی که حرکت بر ضد استکبار است، بر ضد صهیونیسم است، بر ضد دولت غاصب صهیونیستی در کشور عزیز فلسطین است، این حرکت، حرکت مقبول و مورد حمایت و تأیید ماست. هر جا حرکت علیه آمریکاست، علیه این دیکتاتوریِ بین‌المللی است - که امروز آمریکا یک دیکتاتوری بین‌المللی به وجود آورده است - هر جا حرکت علیه دیکتاتوری‌های داخلی است، برای احقاق حق ملتهاست، ما با آنها موافقیم[31].

3-   دستاوردهای فرهنگی

1.1.            رشد و تعالی‌ فرهنگ‌ اسلامی‌ - انسانی‌ و بسط‌ پیام‌ و فرهنگ‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در جامعه‌ و جهان: جمهورى اسلامى بحمد اللّه در ابعاد گوناگون و مختلف به توفيقات بزرگى دست پيدا كرده است؛ هم در زمينه‏ى سازندگى كشور، هم در زمينه‏ى افكار و اخلاق عمومى، هم در زمينه‏ى فرهنگ و گسترش فرهنگ‏ اسلامى‏، هم در زمينه‏ى كشاندن كشور به استقلال و زنده كردن استعدادها و به صحنه آوردن توده‏ى مردم.[32] ما از بيدارى اسلامى در سراسر دنيا حمايت مى‏كنيم و مسلمانهايى را كه در نقاط مختلف عالم مى‏خواهند به زندگى و فرهنگ‏ اسلامى‏ خود برگردند، تأييد مى‏كنيم؛ چون حقِ آن‏هاست‏[33].

 

1.2.            تقویت روحیه آزادی و عدالت خواهی در جامعه: امروز در دنيا، نام اسلام را با عنوان شجاعت و عدالت‏ خواهى‏ و ظلم‏ستيزى مى‏شناسند. امروز بحمد اللّه وضع شما ملت ايران، به خاطر شجاعتها و به خاطر ايستادگى و نشان دادن شخصيت و عزّتتان، طورى شده است كه اگر كسانى بخواهند با سلطه‏هاى مستكبر دنيا پنجه در بيندازند، به شما نگاه مى‏كنند؛ از شما ياد مى‏گيرند و تقليد مى‏كنند[34]

 

1.3.            ارتقاء نقش و جایگاه زنان و تقویت گرايش به پوشش و رعایت حجاب اسلامي به عنوان یکی از مظاهر مصونیت اجتماعی: ما در جمهورى اسلامى پيشرفت داشتيم. نگاه من، نگاه خوشبينانه است. ما قبل‏ از انقلاب‏ را از نزديك ديديم. وضعى كه آن روز كشور ما و جامعه‏ى ما و زنان ما به سمت آن مى‏تاختند، وضعيت بسيار هولناك و خطرناكى بود. به خاطر خاصيت تقليدى بودن كار در اينجا، گاهى وضعيت ظاهر زنان از آنچه كه ما در عكسها و نقلها و گزارشها از زنهاى اروپائى مى‏ديديم يا مى‏خوانديم هم بدتر بود! يك چنين وضعى را داشتند ترويج مى‏كردند. البته زن‏ ايرانى به خاطر گوهر ايمان كه در او نهادينه بود، توانست بر اين موج مخرب فائق بيايد؛ در انقلاب مشاركت اساسى داشته باشد؛ هم با حضور خود، هم با تشويق مردان؛ و يك پايه‏ى اساسى پيروزى انقلاب بشود. بعد از انقلاب هم كه حركت زنان، حركت فوق‏العاده‏اى‏است.[35] امروز از لحاظ وضع حجاب و وضعيت زنان كشور، فاصله‏ى ما با قبل‏ از انقلاب‏، خيلى ژرف و عميق است. كمتر قسمتى است كه ما نسبت به قبل‏ از انقلاب‏، اين‏قدر فاصله پيدا كرده باشيم. شما ببينيد در كداميك از بخشهاى مختلف جامعه چه بخشهاى مربوط به مذهب و دين، چه بخشهاى مربوط به مسائل علمى، چه بخشهاى مربوط به سياست و اقتصاد و غيره اين همه فاصله بين وضع موجود و وضع آن روز وجود دارد، كه در حال حاضر ما ميان زن‏ امروز و زن‏ زمان حكومت ستم‏شاهى مشاهده مى‏كنيم؟ آن روز، چيزى از زن باقى نمانده بود. آن روز، نگذاشته بودند كه چيزى به نام حرمت و حجاب و حفاظ و قداست و طهارت زن باقى بماند؛ بخصوص در شهرهاى بزرگ. وضعيت امروز، قابل مقايسه با آن روز نيست. البته شكى نيست كه بايد از اين بهتر بشود؛ اما آنچه كه امروز هست، قابل مقايسه با آن روزگار نيست. [36]

 

 

4-   دستاوردهای اقتصادی

4.1. احیای سیاست حمایت از پابرهنگان: خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد و اغنیای و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار بشوند! معاذالله که این با سیره و روش انبیاء و امیرالمومنین و ائمه معصومین(ع) سازگار نسیت، دامن حرمت و پاک روحانیت از آن منزه است، تا ابد هم باید منزه باشد و از این افتخارات و برکات کشور و انقلاب و روحانیت ماست که به حمایت از پابرهنگان برخاسته است و شعار دفاع از حقوق مستضعفان را زنده کرده است[37].

4.2. تلاش برای محرومیت و فقرزدایی: مسئولین محترم کشور ایران علی‌رغم محاصرات شدید اقتصادی و کمبود درآمدها، تمامی کوشش و تلاش خود را صرف فقرزدایی جامعه کرده‌اند و همه آرمان و آرزوی ملت و دولت و مسئولین کشور ماست که روزی فقر و تهیدستی در جامعه ما رخت بربندد و مردم عزیز و صبور غیرتمند کشور از رفاه در زندگی مادی و معنوی برخوردار باشند[38].
شما می‌دانید که یک کشور به این عرض و طول و بزرگی که همه جایش را خراب کردند، کشاورزی‌اش را با اسم اصلاحات خراب کردند، کارخانه‌های ما را همه را وابسته کردند، تمام شئون ما، فرهنگ ما، اقتصاد ما،‌ ارتش ما همه وابسته بودند شما تا حال اعجاز کرده‌اید که اینقدر هم عمل کرده‌اید... اینقدر عملی که تا حالا شده است جزء معجزات است، در طول پنجاه سال آن خرابی‌ها شد و عمران این‌ها مختصری شد و در طول دو سال آن همه کارها و خدمات‌ها در همه کشور خصوصا روستاها که منسی بودند و هیچ کس به آنها اعتنا نمی‌کرد و آنها را جز این ملت حساب نمی‌کردند، امروز در تمام این روستاها با بسیاری از کارها انجام گرفته است یا در دست انجام گرفتن است[39].

مسئولان دارای ایمان و انگیزه‏اند؛ لذا همه‏ی ابزار و وسایل کار را باید جمع کنند. کشور ما به طور طبیعی فقیر نیست؛ ما امکانات فراوان طبیعی کم نداریم؛ از لحاظ نیروی انسانی هم کشور ما بالقوّه ثروتمند است؛ لذا مسئولان باید از این امکانات استفاده کنند و چهره‏ی زشت فقر و نیاز و عدم استقلال در زمینه‏های اقتصادی را از این کشور پاک کنند و بزدایند. این کار- همان‏طور که عرض کردیم- احتیاج دارد به اینکه در داخل این مجموعه، ایمان و تخصّص و تجربه و کارایی و انگیزه و خلاصه کارِ جهادی تحقّق پیدا کند[40].

5-   دستاوردهای علمی، فناوری

الان پزشکى کشور، از جمله‌ى پیشرفته‌ترین پزشکى‌هاى دنیا است؛ ما از علوم روز دنیا و مرزهاى دانش دنیا در پزشکى، چندان عقب‌ماندگى نداریم؛ خیلى نزدیکیم. در زمینه‌هاى دیگر هم همین‌جور؛ همین دانش هسته‌اى، دانش سلّولهاى بنیادى، و کارهاى بزرگى از این قبیل، فراوان است که ما پیشرفتهاى خیلى خوبى داشته‌ایم.[41] یك "میتوانیم"ای را ملّت ما گفته؛ نگذارید این "میتوانیم" تبدیل بشود به عكس آن. گفتند ما میتوانیم به قلّه‌های رفیع علمی برسیم؛ میتوانیم مرجع علمی جهان بشویم؛ میتوانیم خودمان را از حقارت علمی نجات بدهیم، كه امروز نجات دادند و دشمنان ما، مخالفین ما دارند اعتراف میكنند كه ایران به دانش دست یافته؛ نه فقط در زمینه‌ی هسته‌ای، در زمینه‌های دیگر هم همین را دارند میگویند و اعتراف میكنند[42].

شما پنجاه سال دیگر، چهل سال دیگر این آینده را تصویر كنید كه در دنیا هر كسی بخواهد به یافته‌های تازه‌ی علمی دست پیدا كند، مجبور بشود زبان فارسی یاد بگیرد؛ همّت را این قرار بدهید. كاری كنید كه در دنیا دیگران محتاج دانش شما باشند، مجبور باشند زبان شما را یاد بگیرند تا به دانش شما دست پیدا كنند؛ این كار ممكن است[43].

6-    دستاوردهای نظامی، دفاعی

6.1.خودکفایی و استقلال در عرصه دفاعی و نظامی: یکی از تحفه‌های بسیار باارزشی که این انقلاب به ما داده است، هدیه‌ای است که از جانب خدای تبارک و تعالی به ما عنایت فرموده است، همین است که دست قدرت‌های بزرگ از ارتش بریده شد و مستشارهای آنها بیرون رانده شدند و شما الان خودتان هستید و فرماندهان خودتان[44].

6.2. مشارکت مردم در عرصه امنیت و شکل‌گیری نهادهای مسلح مردمی: بعد از انقلاب یک گروه‌هایی پیدا شدند و یک جمعیت‌هایی که نظیر اینها در تاریخ گمان نداریم سابقه داشته باشد... از قبیل پاسدار، کمیته و امثال اینها، بسیج. اینها یک نوآوردهایی است که به برکت اسلام و تعهد ملت ما به اسلام پیدا شده است و بی‌سابقه است. بی‌سابقه است که به مجرد اینکه انقلابی می‌شود یک عده‌ای به نام پاسدار، یک عده‌ای به نام کمیته، یک عده‌ای به نام بسیج برای امنیت داخلی و مرزها از خود مردم جوشش کنند... این‌ها برکات اسلام است[45].

6.3. ایجاد قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی در برابر دشمنان: این کشور به برکت اعتماد و توکل به خدا و به میدان آوردن دل و جان و همه‌ی امکانات خود اکنون به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است، به طوری که دشمنان هم به این واقعیت اعتراف می‌کنند[46].    مسئولان محترم نیروهای مسلح از این جوانهای عزیز، رزمندگانی آماده‌‌‌ی به کار و مهیای دفاع از حیثیت ملی و هویت ملی و مرزهای کشور و مرزهای اعتقادی بسازند. امروز ملت ایران در مقابله‌‌‌ی با دشمنان خود احساس قدرت می­کند. این احساس قدرت، یک احساس کاذب نیست؛ یک احساس واقعی است؛ متکی به واقعیات است. این را دشمنان ما هم می­دانند. ما به پیروی از تعالیم اسلام، اهل تجاوز و تعرض به این و آن نیستیم؛ اما اهل کوتاه آمدن در مقابل هیچ متجاوزی هم نیستیم. ملت ایران و نیروهای مسلح آن­چنان آماده هستند که گمان و خیال و توهّم تجاوز و تعدی را از سوی دشمنان هم اجازه نمی­دهند و با آمادگی خود، با روحیه‌‌‌ی همیشه حاضر و پابه‌‌‌کار خود، آنچنان هیبتی از خود در دل دشمن به وجود آورده‌‌‌اند که آنچه شما در دنیا می­بینید از این حرفهائی که می­زنند، در همه‌‌‌ی دنیا حمل بر لاف و گزاف می­شود. این آمادگی را باید حفظ کنید، روزبه‌‌‌روز آن را تقویت کنید؛ و بدانید هر حرکت شما برای توانا کردن و معنوی کردن و منتظم کردن نیروهای مسلح، حسنه‌‌‌ای است که خدای متعال آن را به حساب می­آورد[47].

6.4. دستاوردهای دفاع مقدس: هر روز ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم. ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهان‌خواران زدیم، ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناختیم. ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم، ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامی‌مان را محکم کردیم، ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها سالیان سال می‌توان مبارزه کرد، جنگ ما کمک به فتح افغانستان را به دنبال داشت، جنگ ما فتح فلسطین خواهد داشت، جنگ ما موجب شد که تمامی سردمداران نظام‌های فاسد در مقابل اسلام احساس ذلت کنند، جنگ ما بیداری پاکستان و هندوستان را به دنبال داشت، و از همه این‌ها مهمتر استمرار روح اسلام انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت[48].  در جنگ تحمیلی، ما این همه شهید دادیم، این همه جانباز دادیم، این همه خانواده داغدار شدند. این، بهای بزرگی است؛ اما در مقابل، چه؟ در مقابل، استقلال کشور، پرچم اسلام، هویت ایران اسلامی را در مقابل آن طوفان عظیم حفظ کردیم. ملت ما ایستاد، امام بزرگوار ایستاد. البته جانهای عزیزی را دادیم، شهیدان بزرگی را دادیم، جوانهای محبوبی را فدا کردیم؛ اما این بهای گزافی در مقابل آن دستاورد نبود[49].


 [1]    بیانات در دیدار دانشجویان، ۱۳۹۱/۰۵/۱۶

[2]     ‌بیانات در دیدار فرماندهان نیروی هوائی ارتش 19/11/1386

[3]   بیانات در سالروز عید سعید مبعث   ‌29/4/1388

[4]   خطبه‌های نماز جمعه تهران + ترجمه خطبه عربی 15/11/1389

[5] دیدار معلمان و اساتید دانشگاه‌های خراسان شمالی با رهبر انقلاب 20/7/1391

[6]  بیانات در دیدار مسئولان نظام16/4/1393

[7] بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت2/6/1387

[8]  بیانات در دیدار جمعى از دانشجویان20/4/1394

[9]   صحیفه نور، ج 8، ص 15

[10]  صحیفه نور، ج 8، ص 54

[11]   صحیفه نور، ج 14، ص 133

[12]  صحیفه نور، ج 5، ص 40.

[13]  صحیفه نور، ج 19، ص 203.

[14]  صحیفه نور، ج 8، ص 49.

[15]  صحیفه نور،  ج 20، ص 194.

[16]  صحیفه نور، ج 9، ص 234.

[17]   صحیفه نور، ج 19، ص 203.

[18]  صحیفه نور، ج 19، ص 260.

[19]  صحیفه نور، ج 13، ص 34.

[20]  صحیفه نور، ج9، ص 109.

[21] صحیفه نور، ج 13، ص 5.

[22] صحیفه نور، ج 18، ص 207.

[23] صحیفه نور، ج 16، ص 92.

[24] صحیفه نور، ج 15، ص 214.

[25]    صحیفه نور، ج 11، ص 45.

[26]   صحیفه نور، ج 5، ص 233.

[27]   صحیفه نور، ج 8، ص 32.

[28]   صحیفه نور، ج 20، ص 234.

[29]   صحیفه نور، ج 20، ص 238.

[30]   صحیفه نور، ج 12، ص 19 ـ‌ 20.

[31]  بیانات در دیدار مسئولان نظام در روز عید مبعث9/4/1390

[32] سخنرانى در اجتماع بزرگ مردم قم، در سالروز ميلاد حضرت مهدى(عجل الله تعالى فرجه) (30/ 11/ 1370)

[33] خطبه‏ هاى نماز جمعه‏ ى تهران (20/ 11/ 1368)

[34]  بيانات رهبر انقلاب در جمع مردم اروميه در استاديوم تختى(27/ 06/ 1375)

[35]  بيانات رهبر انقلاب در ديدار جمعى از بانوان نخبه  (01/ 03/ 1390)

[36]  سخنرانى رهبر انقلاب در آغاز هفتمين گردهمايى ائمه‏ى جمعه‏ى سراسر كشور (25/ 06/ 1370)

[37]  صحیفه نور، ج 20، ص 129.

[38]  صحیفه نور ،ج 20، ص 129.

 [39]  صحیفه نور، ج 14، ص 81 ـ 89.

[40]   بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از کشاورزان12/10/1380

[41] بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید دانشگاه‌ها11/4/1393

[42]  بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی19/9/1392

[43]  بیانات رهبر انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان در هفتمین همایش ملی نخبگان جوان17/7/1392

[44] صحیفه نور، ج 15، ص 1 ـ‌2.

[45]   صحیفه نور، ج 17، ص 245.

[46] دیدار فرمانده و معاونین نیروی دریایی ارتش با فرمانده کل قوا، ۱۳۸۷/۰۹/۰۶

[47]   بیانات رهبر انقلاب در دیدار نیروهای مسلح استان خراسان شمالی، ۱۳۹۱/۰۷/۲۱

[48]   صحیفه نور، ج 21، ص 94.

[49] بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم قم به مناسبت قیام نوزدهم دی 19/10/1387


 

گردآوری و تدوین: حسین ظفری

 

#دستاوردهای_انقلاب_اسلامی   #صعود_چهل_ساله   #دست_آورد_های_انقلاب_اسلامی  #ایران_20  #انقلاب_اسلامی  #پیشرفت_ایران  #پیشرفت_مستمر  #تصویر_سازی  #جنگ_تصویر_سازی   #جنگ_تصویرسازی  #آینده_انقلاب  #آینده_پژوهی  


1397/11/10