گزارش اسکان براي زلزله 23 اکتبر 2011 شرق ترکيه

دهها هزار نفر از آسیب دیدگان زلزله ترکیه به گونه ای طی چند روز اخیر در زیر چادرها شب را به روز رساندند که احتمالا زمان زیادی طول می کشد تا بازسازی خانه هایشان به اتمام برسد. در این راستا هلال احمر ترکیه بیش از 50000 مسکن موقت برای آسیب دیدگان فراهم نموده است.

 

راهبردها و نیازهای واقعی اسکان در روزهای آتی خود را نشان خواهد داد.

در این خصوص باید گفت که تمامی افراد بی‌خانمان، به دنبال سرپناه‌های عمومی نخواهند بود و ممکن است برخی از آنها سرپناه‌های جایگزینی بیابند، نزد دوستان و خانواده‌های خود اقامت گزینند یا منطقه زلزله زده را ترک کنند. همچنین، تصمیم‌گیری در خصوص سرپناه، موضوعی است که به ظرفیت‌های مدیریتی جوامع زلزله‌زده و مقامات مسئول باز می‌گردد. با این حال راهبردها و نیازهای واقعی اسکان در روزهای آتی خود را نشان خواهد داد. در بدترین حالت؛ شرایط نامساعد آب و هوایی و استمرار پس‌لرزه‌ها، تلاش برای بازسازی را طولانی‌تر خواهد کرد و مردم کماکان (پیش از اسکان موقت و آغاز دوره اسکان دائم) در اسکان اضطراری زندگی خواهند کرد (از جمله چادرهای زمستانی، سکونتگاه‌های موقت و غیره).

 

درس آموخته های زلزله ترکیه در خصوص تامین مسکن

زلزله‌های پیشین با مقیاس مشابه و شرایط آب و هوایی قابل قیاس در شرق ترکیه درس‌های چندی برای راهبرد اسکان اضطراری در وان- ارجیس ارائه می‌کند که عبارتند از:

1-     بسیاری از قربانیان به دلیل ترس از پس‌لرزه‌ها به خانه‌هایی که آسیب کم یا متوسط دیده اند باز نخواند گشت، از این رو، تقاضا برای سرپناه افزایش یافته و ریسک آسیب بیشتر به خانه‌هایی که آسیب کم یا متوسط دیده‌اند به دلیل عدم تعمیر آنها و مواجه با شرایط نامساعد آب و هوایی افزایش می‌یابد.

2-     از آنجا که ترکیه در دهه گذشته زلزله مهمی همچون زلزله سال 1999 ازمیت نداشته است، ممکن است این کشور مقدار متنابهی خانه پیش ساخته در اختیار داشته باشد، البته، زلزله‌های پیشین نشان داده است که تسریع در فرآیند بازسازی با استفاده از خانه‌های پیش ساخته اگر شرایط آب و هوایی، فرهنگی و مصالح مورد استفاده را نادیده بگیرد با شکست مواجه خواهد شد.

3-     همچنین، زلزله‌های پیشین نشان داده است که افراد بی‌خانمان علاقه‌ای به تغییر مکان ندارند و می‌خواهند در نزدیکی خانه‌های اصلی خود باقی بمانند. این حوادث نشان می‌دهد که اسکان موقت با استفاده از ابزارهای محلی تا حد امکان در نزدیکی خانه‌های اصلی قربانیان یا هر زمین متعلق به خانواده‌های آنها بر پا شده است.

4-     با توجه به اینکه بیش از 50 درصد زلزله‌زدگان، زیر 20 سال سن دارند، بسیاری از مسائل اجتماعی که جمعیت‌های جوان در زمین‌لرزه‌های بزرگ با آن مواجه می‌شوند، در اینجا نیز روی داده است. مدرسه، ادامه تحصیل در دانشگاه، امنیت، مراقبت از خردسالان و مسائل بهداشتی و تغذیه در گذشته جزو نگرانی‌ها بوده است.

 

مکانیزم‌های مقابله مورد استفاده مسئولین: در اجرای سیاست های تامین مسکن در چند روز آینده چند عامل اهمیت خواهد یافت که عبارتند از:

1-     نسبت بازماندگانی که در 24 تا 48 ساعت اولیه، مقامات برای آنها اسکان اضطراری تامین می‌کنند؛

در حال حاضر در وان، 15000 چادر و 50000 پتو پخش شده است، که تقریبا 100 درصد بازماندگان را پوشش می‌دهد.

 

2-     مناسب‌ترین و قابل دسترس‌ترین سرپناه اضطراری که بازماندگان بدون سرپناه، در اختیار دارند؛

در حال حاضر، گزینه اول چادر است اما خانه‌های پیش ساخته و دیگر خانه‌های موقت نیز در برنامه قرار دارند.

 

3-     دسترسی به محل حادثه؛

 در 24 ساعت اول به دلیل آواربرداری خدمات اضطراری با مشکل مواجه بوده است، اما خیابان‌ها پاک شده‌اند و حدود 595 مورد از تجهیزات و خودروهای عمرانی در محل حضور دارند که امکان رفت و آمد 140 آمبولانس و 3000 نیروی کمکی را تسهیل کنند.

 

4-     خطر بلایای ثانوی که ممکن است نیاز به سرپناه را تحت تاثیر قرار دهد؛

در حال حاضر خطر تاثیر هوای سرد زمستان و آسیب‌های بیشتر در نتیجه پس‌لرزه‌ها وجود دارد. با توجه به اینکه استان وان کوهستانی است، رانش زمین نیز مسئله مهمی است.

 

5-     حضور نیروی انسانی کافی در محل حادثه که بتوانند در برپایی سرپناه‌های اضطراری کمک نمایند؛

 نیروی انسانی فراوانی در محل وجود دارد و بر تعداد آنها نیز افزوده می‌شود.

       بنابراین دولت ترکیه می بایست با در نظر گرفتن موارد فوق به منظور تامین مسکن آسیب دیدگان اقدامات لازم را انجام دهد.

 


جهت ارجاع دانشگاهی: 

حسین ظفری، "گزارش اسکان براي زلزله 23 اکتبر 2011 شرق ترکيه"، وب سایت شخصی حسین ظفری، 27 اسفند  1394 .

 

پی نوشت: این مقاله برگرفته از طرح تولید محتوی علمی سایت سازمان مدیریت بحران کشور" می باشد که مجری آن حسین ظفری بوده است.

 

 

1394/12/27