نگاهي به روز بين‌المللي کاهش بلاياي طبيعي

روز بین‌المللی کاهش بلایای طبیعی در سال 1989 با تصویب در مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد. مجمع عمومی سازمان ملل، روز بین‌المللی کاهش بلایای طبیعی را راهی برای توسعه فرهنگی جهانی، برای کاهش فجایع از جمله پیشگیری، مقابله و آمادگی در برابر فجایع می‌داند. در اصل، این روز در دومین چهارشنبه ماه اکتبر برگزار می‌شده است اما مجمع عمومی سازمان ملل، 13 اکتبر را تاریخ برگزاری روز بین‌الملل کاهش بلایای طبیعی تعیین کرده است.

 

در 22 دسامبر سال 1989، مجمع عمومی سازمان ملل متحد دومین چهارشنبه ماه اکتبر را به عنوان روز بین‌المللی کاهش بلایای طبیعی تعیین کرد. قرار بود این رویداد هر ساله در دهه بین‌المللی کاهش بلایای طبیعی(1990-1999) برگزار شود. اما در 20 دسامبر 2001، مجمع عمومی تصمیم گرفت که این رویداد را برای گسترش یک فرهنگ جهانی کاهش فجایع طبیعی شامل پیشگیری، مقابله و آمادگی در برابر فجایع طبیعی حفظ کند.

 

مالزی روز ملی بلایا را برگزار می‌کند

مالزی روز ملی بلایای خود را در 19 فوریه 2011 برگزار می‌کند. همچنین قرار است در این روز کمپین یک میلیون مدرسه و بیمارستان ایمن و کمپین شهرهای مقاوم نیز در مرکز تجارت بین‌الملل مالاکا در شهر مالاکای مالزی آغاز شود.

استراتژی بین‌المللی کاهش بلایا سازمان ملل نیز کمپین کاهش فجایع جهانی (2010-2011) خود را که با شعار شهرها و مناطق شهری مقاوم و تاب آور در برابر بلایا  است را با کمپین یک میلیون مدرسه و بیمارستان ایمن در 8 آوریل 2010 در مانیل فیلیپین آغاز می‌کند. آغاز جهانی این کمپین در هفت کشور عضو "آسه آن" و از طریق وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط با مدیریت بلایای طبیعی؛ با هدف حمایت، رهبری و پشتیبانی از برنامه‌های کاهش بلایای طبیعی در مسیر مقاوم‌تر کردن امکانات آموزشی و درمانی کلید خورده است.

ژاپن

بی شک ژاپن سرآمد کشورهای جهان در آمادگی است. از سال 1960 تاکنون، این کشور هر ساله در یکم سپتامبر، روز پیشگیری از بلایا را برگزار می‌کند. در بسیاری از مدارس ژاپن در ساعات اولیه کلاس زنگ تخلیه به صدا در می‌آید. حتی نخست‌وزیر هم در این مراسم شرکت می‌کند. در مراسم اختتامیه سال گذشته، نخست وزیر ژاپن از اهمیت کمک متقابل در زمان بحران سخنرانی کرد. وی گفت: من میخواهم تضمین بدهم که دولت همراه با مردم خود را برای فجایع طبیعی آماده خواهد کرد. لذا با اطمینان می‌توان گفت که فراهم کردن امکانات به معنای پیشگیری است.

 چین نیز قصد دارد روز ملی پیشگیری و کاهش فجایع طبیعی خود را برگزار کند.كه سالگرد زمین لرزه 8 ریشتری سال 2008 در استان سیچوان است. چین نیز مانند ژاپن که روز ملی پیشگیری از بلایای خود را در سالگرد زمین لرزه 1923 توکیو برگزار می‌کند اقتدا کرده است.

  در دومین چهارشنبه هر سال، کشورهای عضو "آسه آن"، روز مدیریت بلایای "آسه آن" را برگزار می‌کنند. این روز با روز بین‌المللی کاهش بلایای طبیعی سازمان ملل مصادف است. هر دوی این روزها به عنوان یک استراتژی که همانا افزایش سطح آگاهی مردم در کاهش اثرات بلایای طبیعی است، عمل می‌کنند و لذا می‌توان از صدمه و زیان ناشی از فجایع جلوگیری کرد یا آنها را کاست و به حداقل رساند.  روز مدیریت بلایای آسه آن یکی از فعالیت‌های سالانه برنامه کاری تفاهم نامه کاهش اثرات بلایای طبیعی و واکنش‌های اضطراری به شمار می‌رود. وفق برنامه کاری این تفاهم نامه، تایلند  کشور پیشرو در اجرای روز مدیریت بلایای آسه آن به شمار می‌رود. شعار سال 2011، روز بین‌المللی کاهش بلایای طبیعی سازمان ملل و که توسط کشورهای عضو آسه آن (علاوه بر شعار جهانی سازمان ملل) نامگذتری شده، "آینده من را حفظ کنید، امروز برای فردایی ایمن‌تر سرمایه‌گذاری کنید" انتخاب شده است.

 برای اینکه جهان بداند کودکان و جوانان در کاهش خطرات بلایای طبیعی مشارکت دارند..

-         کودکان و جوانان می‌توانند و باید در کاهش ریسک بلایای طبیعی مشارکت کنند. در این راه، سازماندهی برای لابی به سرمایه‌گذاری بیشتر در کاهش ریسک بلایای طبیعی در سطح محلی و اجتماعی از سوی دولتها و شرکتها جای می‌گیرد.

-         فعالیت‌های آنها برای کاهش ریسک سوانح نیازمند شناسایی است و از جمله اینکه این فعالیت‌ها با توسعه ملی و محلی و دستیابی به اهداف توسعه هزاره مرتبط باشد.

  -         دولت‌ها، شرکت‌ها و اجتماعات لازم است که به طور نظام‌مند کودکان و جوانان را در فرآیند تصمیم‌گیری برای ساختن جوامعی مقاوم در برابر سوانح مشارکت دهند.

-         سیاستگذاران باید بپذیرند که سازمان‌ها و اقداماتی که با رهبری کودکان و جوانان اداره می‌شوند، منابعی ارزشند به شمار می‌روند و آنها را در تلاش‌های خود برای کاهش ریسک  سوانح طبیعی سهیم کنند.

 برای برقراری ارتباط و ایجاد درک میان کودکان و جوانان

-         لازم است که شبکه‌ها و مشارکت‌های کودکان و جوانان در میان فرهنگ‌ها تشویق شود.

-         لازم است که به کودکان و جوانان به عنوان عاملان ایمنی و مشارکت اجتماعی قدرت داده شود و از آنها حمایت شود. 

 

 


 

جهت ارجاع دانشگاهی: 

حسین ظفری، "نگاهي به روز بين‌المللي کاهش بلاياي طبيعي"، وب سایت شخصی حسین ظفری، 4 دیماه 1394 .

این مقاله برگرفته از طرح تولید محتوی علمی سایت سازمان مدیریت بحران کشور" می باشد که مجری آن حسین ظفری بوده است.

1394/10/04